Twarze Korony Ziemi

Opiekunowie szczytów Korony Ziemi to osoby szczególne. W grupie wybranych po postaci są wybitni himalaiści, alpiniści i podróżnicy. To osoby, których wkład w ekplorację gór i świata ma niebanalne znaczenie.

Martyna Wojciechowska -  polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka. Zdobywczyni Korony Ziemi (22.I.2010) jako druga Polka według Reinholda Messnera. Pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej, która osiągnęła metę Rajdu Dakar. Prowadzi telewizyjne cykle podróżno-przyrodnicze, w tym  “Misja Martyna” oraz “Kobieta na krańcu świata”.
W Centrum Górskim Korona Ziemi jest opiekunką szczytu Aconcagua.

Krzysztof Wielicki - wybitny himalaista. Jako pierwszy człowiek na świecie zdobył zimą Lhotse, Kanczendzongę oraz Mount Everest
(wraz z Leszkiem Cichym); jako piąty człowiek na ziemi - Koronę Himalajów i Karakorum. Na szczycie Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową, z kolei na Broad Peak w 1984 roku “wbiegł” solo w przeciągu 24 godzin. To właśnie indywidualne, świetne stylowo wejścia w najwyższych górach świata stały się jego “znakiem rozpoznawczym”. Wielicki zdobył solo jeszcze cztery inne ośmiotysięczniki: Dhaulagiri w zaledwie szesnaście godzin (1990), Sziszapangmę (1993), Gaszerbrum II (1995) oraz Nanga Parbat (1996), gdzie świadkami samotnego przejścia jedną z największych ścian Ziemi byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2 i latem 1996 roku zdobył szczyt Filarem Północnym wraz z dwoma włoskimi alpinistami. Zdobycie 1. września 1996 roku Nanga Parbat zakończyło kolekcjonowanie ośmiotysięczników. Przez lata wspinaczki na najwyższym poziomie zdobył opinię człowieka niezwykle zdecydowanego i zdeterminowanego. W Centrum Górskim Korona Ziemi jest opiekunem szczytu Mount Everest.

Leszek Cichy - czołowy polski wspinacz, taternik, alpinista himalaista, z wykształcenia inżynier geodeta, pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą (wraz z Krzysztofem Wielickim). Jako pierwszy Polak zdobył Koronę Ziemi (1980 -1999). W 1975 roku zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik – Gasherbrum II nową drogą - ścianą północno-zachodnią. Rok później w zespole Janusza Kurczaba pojawił się pod K2, a w 1978 roku również pod kierownictwem Janusza Kurczaba - pod Makalu. Rok 1980 był przełomowy nie tylko dla Leszka Cichego, ale całego polskiego himalaizmu, za sprawą wyprawy organizowanej przez Andrzeja Zawadę na Mount Everest. Dokładnie 17 lutego stanął na wierzchołku wraz z Krzysztofem Wielickim. Panowie nigdy wcześniej nie wspinali się razem, a każdy z nich miał przydzielonego innego partnera. Jednak warunki i okoliczności jakie wystąpiły, spowodowały, że właśnie ten duet przystąpił do ostatecznego zimowego starcia z górą. W 1984 roku wziął udział w ostatniej wyprawie na ośmiotysięcznik - Kanczendzongę Zachodnią, a za kolejny cel postawił sobie zdobycie Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. W październiku 1999 roku stając na szczycie Carstensz Pyramid w Nowej Gwinei, jako pierwszy Polak skompletował wszystkie szczyty Korony Ziemi.
W Centrum Górskim Korona Ziemi jest opiekunem szczytu Mount Everest.

Tomasz Kobielski - polski wspinacz młodego pokolenia, zdobywca Korony Ziemi w latach 2003 – 2008 (jako trzeci, a jednocześnie  najmłodszy Polak). Siedemnaście razy był na szczycie Kilimandżaro (do 2013 roku). Uczestnik wielu wypraw w najwyższe góry świata. Długoletni członek Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach.
W Centrum Górskim Korona Ziemi jest opiekunem Kilimandżaro.

Ryszard Pawłowski - polski taternik, alpinista oraz himalaista, uczestnik ponad stu wypraw w góry świata, pięciokrotny zdobywca Everestu, świadek śmierci Jerzego Kukuczki na południowej ścianie Lhotse. W środowisku wspinaczy nazywany “napałem”- wzięło się to prawdopodobnie stąd, że w młodości ze względu na studia i pracę nie mógł poświęcić wielu czasu na wspinaczkę. Gdy już udało mu się wyjechać w góry, wspinał się nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Wszedł na 10 z 14 ośmiotysięczników. Łącznie ma na koncie 17 udanych wejść  na ośmiotysięczniki. Był partnerem wspinaczkowym m.in. Jerzego Kukuczki, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego. Jako przewodnik komercyjnych wyjazdów zdobył takie szczyty, jak: Aconcagua, Ama Dablam, Mt.McKinley, Mt. Everest, Elbrus i inne.
W Centrum Górskim Korona Ziemi jest opiekunem Mount McKinley.

Peter Hamor - słowacki alpinista i himalaista, zdobywca dziewięciu ośmiotysięczników. W latach 1993-1995 zdobył Tryptyk Alpejski, w 1998 roku - Mount Everest od strony Tybetu. Jako pierwszy Słowak osiągnął sześć najwyższych wierzchołków Korony Ziemi, a samą Koronę skompletował w roku 1998. W roku 2006 zdobył Tryptyk Himalajski - Cho Oyu, Annapurnę i Broad Peak. Częsty partner wspinaczkowy Piotra Morawskiego (Nanga Parbat, Gasherbrum I, Gasherbrum II, próba zdobycia K2 oraz Annapurny).
W Centrum Górskim Korona Ziemi jest opiekunem Piramidy Carstensza.

 

Denis Urubko – jeden z najwybitniejszych himalaistów świata, Rosjanin, z zawodu dziennikarz, filmowiec. Służył w armii kazachstańskiej. W latach 2000 - 2009 zdobył Koronę Himalajów i Karakorum bez użycia tlenu (jako ósmy człowiek na świecie; najkrótszy czas na świecie - wejścia bez tlenu). W sumie dokonał 21 wejść na szczyty ośmiotysięczne, 10 na siedmiotysięczniki, w tym na koncie ma 34 wejścia solowe. W ciągu 42 dni zdobył wszystkie pięć szczytów wymaganych do uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery. Był partnerem wspinaczkowym m.in. Simone Moro, Siergieja Samojłowa oraz Borisa Dedeszko. Do jego najważniejszych osiągnięć należą pierwsze zimowe wejścia na Makalu, Cho Oyu oraz Gasherbrum II. W Centrum Górskim Korona Ziemi jest opiekunem Elbrusa.

 

Janusz Kurczab - polski szermierz, taternik i alpinista dwukrotny indywidualny i czternastokrotny drużynowy Mistrz Polski w szpadzie, uczestnik igrzyskolimpijskich w 1960 roku. Wytyczył cztery nowe drogi w Tatrach, odbył pierwsze zimowe wejście pn-wsch ścianą Kazalnicy. Działał w porze letniej i zimowej w Alpach. W 1972 roku zdobył Noszak w stylu alpejskim, dwa lata później samotnie osiągnął wierzchołek Ghanta Sar, jako pierwszy człowiek na świecie w 1974 roku stanął na szczycie Shispare. W 1976 roku poprowadził nową drogę do wysokości 8400 na K2. Znawca historii himalaizmu, od lat 60 jeden z dwóch najwybitniejszych (obok Andrzeja Zawady) organizatorów wypraw w góry wysokie. W Centrum Górskim Korona Ziemi jest opiekunem Mont Blanc.

Janusz Majer - polski alpinista, himalaista i podróżnik.  Wspina się w Himalajach, Hindukuszu i Karakorum. W latach 1980 - 1992 był prezesem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, skupiającego wybitnych alpinistów i himalaistów tamtej epoki (Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Artur Hajzer). Poza wspinaczką się zajmuje się organizacją i logistyką wypraw. Wielokrotny organizator Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach. Właściciel marki HiMountain. W Centrum Górskim Korona Ziemi jest opiekunem Mount Vinson.

ststem androbit logo